Що таке ПЕТ?

Що таке ПЕТ? - 1

 

Поліетилентерефталат або ПЕТ, ПЕТФ - полімер, який є найвигіднішим сировиною для виготовлення пакувальних матеріалів, в тому числі, різноманітної тари. Багатьом споживачам він знаком під різними найменуваннями - поліестер, терілен, мелінекс, дакрон, лавсан, майлар. Як правило, всі ці речовини майже нічим не відрізняються один від одного - різниця лише в країні походження. У країнах СРСР за поліетилентерефталатом закріпилася назва лавсан - на честь Лабораторії високомолекулярних сполук Академії Наук. Саме тут речовина була успішно синтезовано в кінці 40-х років.

Як абревіатури для позначення поліетилентерефталату найбільш часто використовують скорочення ПЕТФ, а для виробів з нього застосовують скорочення ПЕТ.

Плюси використання ПЕТФ для виробництва ємностей

У промислових масштабах поліетилентерефталат став застосовуватися завдяки своїм характеристикам:

  • Висока міцність - матеріал може витримувати численні деформації і ударне навантаження;
  • Пластичність - у виробництві поліетилентерефталат має високу цінність завдяки простоті обробки;
  • Інертність -поліетілентерефталат стійкий до впливу слабих кислот, лугів, розчинів, тому тара з нього підходить для зберігання продуктів, побутової хімії, косметики;
  • Нерозчинність в воді - полімер не вступає в реакцію з водою;
  • Діелектричні властивості - речовина не проводить струм і часто застосовується в якості ізолюючого матеріалу для різних компонентів;
  • Потенціал для переробки - упаковки і ємності з полімеру можуть перероблятися повністю;
  • Безпека для людини - згідно з дослідженнями ILSI, тара з ПЕТ не вступає в реакції з їжею, водою і повітрям і не виділяє в навколишнє середовище токсичні речовини.

Даний матеріал зовні являє собою аморфну прозору субстанцію. Речовина здатна змінювати форму під температурним впливом, при кристалізації набуває стійку тверду форму і матовий відтінок, піддається фарбуванню і металізації. Для виробництва пластикових ємностей надходить у вигляді грануляту, який є універсальним сировиною. У такій формі поліетилентерефталат підходить для різних типів обладнання. Перераховані властивості матеріалу роблять його незамінним сировиною для виробництва пакувальних матеріалів, канатів, шпагатів, преформ для пляшок і банок, інших ємностей.

 

 

В'язкість

Характеристична в'язкість ПЕТ знаходиться в межах 0,795-0,815 дл / г, при цьому для лиття преформ використовується речовина з максимальними показниками даного параметра. Збільшення цієї характеристики знижує швидкість кристалізації полімеру. Це також обумовлює високу міцність і зносостійкість ПЕТ поряд з діелектричними властивостями.

Механічна міцність

Матеріал стійкий до ударних навантажень, деформацій на розтягнення і вигин. Всі ці властивості він зберігає при температурному режимі від -40 до + 60 ℃.

Низький коефіцієнт тертя

Даний матеріал має стійкість до зношування. За рахунок низького коефіцієнта тертя, мінімальної повзучості в поєднанні з високою пружністю, ПЕТ підходить для виготовлення практично будь-якої тари. При цьому вироби з нього можуть використовуватися в діапазоні температур від -60 до 170 ℃.

Ударна міцність

Зовнішній вигляд і здатність пропускати світло (до 90%) роблять ПЕТ схожим на полікарбонат і акрил - прозоре оргскло. При цьому ПЕТ має куди більшу ударну міцність - в 10 разів більше, ніж у акрилу.

Основні характеристики поліетилентерефталату:  
Теплопровідність: 0,14 Вт/(м·К).
Стисливість (розплав): 99·106 Мпа
Відносне подовження при розриві: 12-55%
Температура склування аморфного поліетилентерефталату: 67°С
Температура склування кристалічного поліетилентерефталату: 81°С
Температура плавлення: 250-265°С
Температура розкладання: 350°С
Показник заломлення (лінія Na) аморфного поліетилентерефталату: 1,576
Показник заломлення (лінія Na) кристалічного поліетилентерефталату: 1,640
Межа міцності при розтягуванні: 172 МПа
Модуль пружності при розтягуванні: 1,41·104 МПа
Вологопоглинання: 0,3%
Допустима залишкова волога: 0,02%
Морозостійкість:  до -60°С